MARKAZIT, kámen síly

MARKAZIT SCHOPNOSTI KAMENE, OCHRANA - MENTÁLNÍ VYČERPANOST - KÁMEN SÍLY

Zářivý kámen je považován za kámen silné poloviny lidstva - mužů

 • je obdařen silnou energií
 • ovlivňuje lidské emoce, charakter, samotný osud
 • majitel získává emocionální sílu, kterou dosud nezažil
 • obdarovává majitele silným charakterem, mimořádným myšlením

Stříbro kapající působí na děti. Aby bylo dítě chráněno před zlým okem, naši předkové používali dětské markazitové korálky. Pokud je potřeba překonat rozmary, tvrdohlavost nebo podrážděnost vašeho dítěte, pak se doporučuje mít v domě sběrný krystal pyritu. Amulet by měl být umístěn mimo dosah dítěte.

Tento kámen má na majitele určité požadavky. Pokud je člověk bázlivý a zbabělý, minerál jen posílí komplexy dané přírodou – poraženým přinese jakýkoli rozběhnutý byznys ještě větší potíže, bázlivé osobnosti ztratí zbytky odhodlání a zbabělci se zachvějí před jakýmkoli zvukem či pohybem.

TALISMANY A KOUZLA

Těm, kteří vyhovují parametrům markazitu, minerál pomůže v plném rozsahu. Při kontaktu s člověkem dodá talisman sílu a odhodlání, člověk se začne pohybovat na cestě k aspiracím bez velké přípravy a velkého přemýšlení.

Důležité! Pozitivní dopad drahokamu skončí 3 dny po nepřetržitém kontaktu s majitelem. Pokud si nedáte pauzu, dojde k něčemu jako systémovému selhání – vynaložené úsilí přestane být užitečné, touha přejde v přílišnou puntičkářství, z člověka se stane pedant s dezorientací v chápání dobra a zla.

 • Odkapávací stříbrné šperky jsou také velmi užitečné pro laskavé, otevřené, pozitivní lidi. Kámen zbaví takové osobnosti strachů, zachrání je před problémy na cestě životem.
 • Markazit se používá k provádění magických rituálů. Určitá kombinace kamene s jinými prvky však vytváří nebezpečí pronikání zlých duchů z jiné dimenze do našeho světa. Radiant pyrit je tandem síry a železa.
 • Předpokládá se, že sirný kouř z doutnání minerálu, doplněný ostřím nože, které obaluje, vytváří průchod mezi minulostí a budoucností. Tento průchod slouží jako most pro vše, co existuje v paralelních světech.

Lidé, jejichž činnost je spojena s neustálým nebezpečím, markazit prostě potřebují. Od starověku až po dnešek je tento drahokam považován za silný amulet. Mezi armádou panuje přesvědčení – abychom se ochránili před kulkou, všíváme markazit do neprůstřelné vesty.
Radiant pyrit ochrání hasiče, kaskadéry, záchranáře, piloty a všechny ty, kteří každý den riskují své životy kvůli lidem a svému oblíbenému podnikání.

LÉČIVÉ VLASTNOSTI
Pomáhají člověku vyrovnat se s určitými nemocemi:

 • oční choroby
 • onemocnění kloubů, bolest svalů
 • deprese, nervové poruchy po utrpení stresu, záchvaty paniky, nepřiměřené obavy
 • odkapávací stříbro funguje jako silné antiseptikum
 • markazitový prášek dezinfikuje a hojí rány, zejména hnisavé, také bojuje proti kožním vyrážkám a zánětům
 • kámen se používá k odstranění pih, krtků, bradavic
 • léčit léze sleziny, je však třeba poznamenat, že onemocnění sleziny jsou sekundárním procesem. To znamená, že existuje závažnější patologie, která vedla k lézím tohoto orgánu. Po odstranění problému pomocí zářivých pyritů je tedy celkový obraz nemoci rozmazaný

Předpokládá se, že vzorky zlatých, teplých barev mají silnější léčivé vlastnosti než drahokamy studených odstínů.

Sirný kámen se používá také pro kosmetické účely. Za tímto účelem se minerál spustí do nádoby s vodou a udržuje se asi 30 minut. Mytí obličeje tímto nálevem pomáhá regulovat sekreci mazových žláz, zmírňuje záněty a pomáhá zbavit se akné.

ZNAMENÍ ZVĚROKRUHU

Astrologové zjistili, že markazit neupřednostňuje všechna znamení a ne všechny prvky. Vzdušná znamení by měla být opatrnější při výběru takového talismanu pro sebe a pro vodní souhvězdí je lepší tento drahokam zcela opustit. („+++“ - kámen perfektně sedí, „+“ - lze nosit, „ -“ - absolutně kontraindikováno):

Znamení zvěrokruhu Kompatibilita
Skopec + + +
Býk +
Blíženci +
Rak -
Lev +
Panna +
Váhy +
Štír + + +
Střelec + + +
Kozoroh + + +
Vodnář +
Ryby -

Podle astrologů pomocí markazitu:

 • Beran zlepší svůj vnitřní stav a bude činit správná rozhodnutí
 • Blíženci posílí imunitu, dosáhnou úspěchu v osobních a pracovních záležitostech
 • Raci se budou snáze vztahovat k životním těžkostem, ale podle vnitřních charakteristik to není jejich kámen - často není nutné jej používat
 • Lvi zlepší vztahy s ostatními a dosáhnou kariérních výšin
 • Panny získají důvěru v podnikání a najdou si nové přátele
 • Váhy zvýší jejich kreativitu
 • Štíři najdou klid a ochrání se před závistivými lidmi
 • Střelec bude přitahovat pozornost opačného pohlaví a hodně štěstí v mnoha snahách
 • Kozorohové najdou klid a pohodu v rodině
 • Vodnáři se dočkají zaslouženého uznání a budou nabiti optimismem
 • Ryby se ve stresové situaci uklidní, ale kámen se pro ně nehodí jako trvalý talisman

KOMPABILITA, ŠPERKY

Marcasite označuje minerály, které řídí dvě planety najednou - Neptun a Mars. To způsobuje tak silnou energetickou hladinu drahokamu. Je obtížné planetárně kombinovat zářivý pyrit s jinými kameny. Například Neptun se přátelí se Sluncem, Měsícem a Jupiterem a Mars je s nimi nepřátelský. Obě planety mají dobrý vztah s Venuší. Mezi minerály této planety patří: malachit, amazonit, perly, belomorit, safír, smaragd.

Do šperků osazuje opačně než jiné minerály, tedy tabulkou dolů. Klenotníci samozřejmě kombinují kameny ve špercích, aniž by brali v úvahu kompatibilitu planet nebo prvků. Proto jsou na regálech obchodů kombinace markazitu s: tyrkysovou, karneol, kubické zirkony, rubín, onyx, zirkon, achát popř chrysopráza.

Navzdory skutečnosti, že před několika staletími klenotníci neměli markazit rádi kvůli jeho fyzikálním vlastnostem, dnes jsou regály obchodů plné nejrůznějších výrobků od různých řemeslníků. Nejlepší kov pro tento nugget je stříbro. Markazit je buď sólistou šperků, nebo je kombinován s různými drahokamy, včetně těch nejdražších.

Oblíbené jsou markazitové figurální brože zobrazující zvířata, ptáky nebo hmyz. Levný klenot dobyl i módní domy - kolekce slavných návrhářů září doplňky využívajícími markazity. Minerál zdobí i ucha dámských kabelek.

PÉČE

Produkty s markazitem vyžadují pečlivé zacházení a péči. Doporučuje se je skladovat v uzavřených krabicích nebo pytlích. Pokud je krystal ve stejné krabici s jinými kameny nebo šperky, musí být zabalen do měkké látky.

 • K čištění nepoužívejte alkoholové roztoky, domácí chemikálie a ultrazvuk.
 • Pokud se na povrchu objeví tmavý povlak, je třeba produkt otřít mírně navlhčeným měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.
 • Malé markazitové vložky orámované stříbrem se hodí k silnějšímu znečištění. Lze je jemně čistit zubním kartáčkem namočeným v jemné mýdlové vodě a poté rychle opláchněte pod tekoucí vodou a důkladně osušte.
 • Pro zachování lesku šperků si můžete pořídit speciální šperkové ubrousky pro péči o přírodní kameny. Mají jemnou texturu, nepoškozují výrobek, dokonale se leští a pomáhají udržovat vynikající vzhled doplňků.

ODRŮDY A BARVY

Hlavní barva markazitu je žlutá nebo žlutooranžová. Různé nečistoty v chemickém složení minerálu způsobují různé další odstíny kamene: šedá, černá, zelená, červená.

 • Přírodní nuget je neatraktivní. Krása kamene se odhalí po zpracování. A sluneční světlo odhaluje duhovou hru barev v markazitu, která v kombinaci s kovovým leskem dělá drahokam velmi atraktivní.
 • Zvláštní poddruh markazitu - spektropyrit - stojí stranou. Tento vzácný nuget si oblíbili především klenotníci, protože je obdařen všemi barvami duhy zároveň.
 • Z řady speciálních kamenů vyniká červený markazit, který se hodí ke zpracování lépe než jiné odrůdy. Nacházejí se zde i exempláře zářivých pyritů, do kterých se po staletí zaklínily a zamrzly různé organismy, hmyz nebo kůra stromů. Takové vzorky jsou tvořeny pruhy, to znamená, že nekrystalizují.

NALEZIŠTĚ

Ložiska markazitu jsou hydrotermálního původu. Minerál se vyskytuje spolu se sulfidy, zejména s pyritem, i když je méně běžný než pyrit.

 • Rusko (Kurská magnetická anomálie) uchovává vzorky minerálu sběrné hodnoty v útrobách, USA a Kanada jsou růžovým klenotem, Tanzanie je červená, Minerál se vyskytuje také v Bolívii, Francii a České republice. Vhodný materiál pro klenotníky se těží na australských zemích.

HISTORIE A TRADICE

Nikdo neví přesný čas, kdy byl markazit objeven. Je známo pouze to, že o kameni věděli staří Egypťané a také indiánské kmeny. Historicky, až do roku 1814, toto jméno znamenalo jak samotný markazit, tak pyrit. V roce 1814 Wilhelm Haidinger, mineralog z Rakouska, podrobně popsal tento drahokam a dokázal, že se jedná o jiný minerál než pyrit.

 • Prvním účelem tohoto kamene mezi našimi předky bylo získávání ohně.
 • O něco později začali zbrojaři používat zářivé pyrity (druhý název nugetu).
 • Další etapou ve vývoji využití minerálu bylo zpracování kamene za účelem výroby šperků.
 • Evropská obliba markazitu přišla za vlády Ludvíka 14. Je překvapivé, že tento drahokam sloužil jako náhražka za nejdražší kameny světa - diamanty, i když za názvem markazit se často skrýval fasetovaný pyrit. Teprve v 19. století začali minerál posílat do kovů a odlišovat ho od pyritu.
Historický fakt! Za vlády Napoleona ženy darovaly své zlaté šperky na válečné úsilí. Dámy na oplátku dostávaly výrobky s markazitem (často s pyritem), jejichž obliba v poválečném období vzrostla a vrcholu dosáhla ve 20. století. Ve stejné době se k výrobě šperků kromě železa začala používat i ocel.

Název nugetu pochází z perského „marcasita“ a vykládá se jako „kámen síry“. Kromě oficiálního názvu má tento minerál mnoho jmen:

 • zářivé pyrity - název byl dán na základě mosazné (žluté) barvy nugetu;
 • kapkové stříbro - název doby Napoleona, kdy se malé krystaly markazitu (pyrit) opracovávaly šestihrannými jehlany a vkládaly se do šperků;
 • Incký kámen – název dostal kámen díky starodávnému artefaktu – aztéckému markazitovému zrcadlu, které zobrazuje hlavní božstvo kmene Quetzalcoatlů.

Takže popularita markazitu v průběhu let je jen jméno. Ve skutečnosti byla historie minerálu vytvořena pyritem. Dokonce i středověcí alchymisté nazývali pyrit a všechny sloučeniny síry obecným názvem „marcasit“. Francouzští klenotníci kdysi vyřezávali růže z pyritu a zasazovali je do kovů. Ale tyto ozdoby byly poslány lidem pod jménem markazit.

Dvojče z pyritu kdysi klenotníci nemilovali. To bylo způsobeno skutečností, že zářivý pyrit je extrémně krátkodobý - nuget rychle oxiduje na vzduchu, nemá rád vlhkost. A doba "života" pyritu je mnohem delší. Přesto je nabídka moderních kapkových stříbrných šperků velmi široká. Kromě toho velmi často zářivý pyrit sousedí s drahými kameny.

FAKTA

 • Při rozbití markazit uvolňuje kyselinu sírovou. Naši předkové považovali tento proces za jakési „kousání“ kamene, připisující minerálu boj o jeho duchovní podstatu.
 • Královna Kleopatra věřila v omlazující schopnosti minerálu
 • Carevna Maria Feodorovna se po celý svůj život nerozloučila se zářivým pyritem, protože věřila, že jí přináší štěstí
 • Středověcí alchymisté používali markazit při svých experimentech. Předpokládali, že z tohoto minerálu lze získat zlato
 • Shodou okolností nejen markazit ukrýval pyrit. Národní sbírka minerálů Spojených států má exponát, ve kterém se markazit nazývá pyrit - to je arizonský pyritový dolar. Navzdory názvu jsou exponátem krystalizované zářivé pyrity.

Hlavní využití markazitu je v průmyslu – minerál slouží jako zdroj výroby kyseliny sírové.

FYZIKÁLNÍ VLASTNOSTI

Markazit je spolu s pyritem polysulfid železa. Tyto minerály se liší strukturní strukturou - markazit krystalizuje v paprscích jako voda a pyrit vytváří kostky. Markazit se navíc tvoří při nižší teplotě než pyrit. V prostředí, zejména s vysokou vlhkostí, je markazit extrémně nestabilní. To způsobuje potíže nejen při zpracování, ale i při extrakci. Při zničení minerál uvolňuje kyselinu sírovou.

Vlastnost popis
Vzorec FeS2
Nečistota As, Sb, Co, Cu, Tl, Bi
Tvrdost 6 - 6,5
Hustota 4,8 - 4,9 g / cm
Přestávka Stupňovité a nerovné
Syngonia Kosočtverečný
Výstřih Nedokonalý
Glitter Kovové
průhlednost Neprůhledný
Barva mosazná žlutá

Chemicky zářivý pyrit často obsahuje nečistoty různých kovů, jako je měď, vizmut, thalium, olovo, arsen, kobalt. Tyto nečistoty pronikají usazeninami markazitu z hydrotermálních roztoků. Inkluze kovů ovlivňují pouze odstíny minerálu, ale ne jeho vlastnosti.

DEFINICE PRAVOSTI

Markazitové padělky se téměř nikdy nenajdou, protože jeho cena je poměrně nízká, to znamená, že nemá smysl vytvářet imitace skleněných kopií. Ale abyste se ujistili, že minerál je 100% autentický, můžete provést jednoduchou manipulaci: při zmáčknutí v pěst se syntetický materiál zahřeje, zatímco přírodní kámen zůstane studený.

Markazit je často zaměňován s pyritem. Navzdory skutečnosti, že kameny patří do stejné skupiny minerálů a mají vnější podobnost, velmi se liší v magických vlastnostech.

 • Schopnost je rozlišit bude užitečná pro ty, kteří se chtějí dotknout magie marcasitu a použít jej jako talisman.
 • Při zkoumání minerálů lupou je patrné, že krystaly markazitu mají tvar kopí a krystaly pyritu jsou krychlové. 
 • V místech lomu markazitu je zelený nádech, barva na pyritovém štěpu je zlatožlutá. Při smáčení nebo lámání zářivého pyritu je cítit zápach síry.
Zobrazit více
Filtrování
dle parametrů
Vybraná kategorie neobsahuje žádné produkty
Energetické kameny
tř. Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká Republika
IČO: 40393488
DIČ: CZ6061060247
Filtrovat produkty
StavVýrobcePouze sklademVypíše pouze produkty skladem