PERLA / PEARL, štěstí-láska-bohatství-soudržnost-odvaha

Nejprodávanější
Další nejprodávanější

PERLA SCHOPNOSTI, SYMBOL KRÁSY - PŘÍTAŽLIVOSTI - ŽENSKOSTI - ŠTĚSTÍ - UZNÁNÍ - OBDIVU 

Přinášejí obdiv mužů a respekt okolí. Jsou spojovány s úspěchem a uznáváním. Přinášejí dobré postavení ženy jako matky, manželky, kolegyně, šéfky...Perly jsou nejkrásnější dar pro ženu do života. 

Od nepaměti byly perly spojovány především s láskou, přitahuje lásku, je spojována s čistou láskou, léčí srdeční čakru, je drahokam moře a řek, symbolem čistoty a proměny
Lidé věřili, že bílé a růžové perly byly z Eviných slz. Vzácnější a dražší černé perly vznikly ze slz Adama.

 • přivolává štěstí a lásku, posiluje vztahy
 • symbol velkého bohatství, moudrosti, půvabu
 • má uklidňující a ztišující vliv, vyrovnávají karmu
 • zajišťuje šťastný manželský život a věrnost - ochrání zralou ženu před zlým okem, poškozením a cizoložstvím
 • dodává odvahu
 • tiší čakru srdce
 • lidem ve znamení raka vyrovnává proměnlivé emoce

Ve starých legendách byly Perly slzami bohů, představují slzy padající z nebe, nebo jednoduše odraz měsíce.

PERLA PAVÍ SCHOPNOSTI

 • symbol tajemství, nezávislosti a síly
 • podporuje partnerskou soudržnost i manželskou harmonii 

PERLA ČERNÁ SCHOPNOSTI

 • pro neprovdané dívky se nedoporučuje
 • symbolizuje moudrost
 • černá perla měla pověst výjimečné hodnoty a vzácnosti. Jejich nošení si však mohla dovolit jen královská rodina a šlechta - proto začala být přírodní černá perla označována jako perla královen a zároveň jako královna perel

ZDRAVOTNÍ ÚČINKY -  tento kámen JE vybaven výraznými diagnostickými vlastnostmi.

 • ztráta lesku, změna barvy a zakalení perel může naznačovat nástup závažného nádorového procesu v břišních orgánech. V takovém případě by se majitel perlových šperků měl okamžitě poradit s lékařem
 • pacienti trpící arytmiemi, onemocněním jater a gastrointestinálního traktu. Přívěsek s velkou perlou pomůže zmírnit jejich stav
 • lidem, kteří si stěžují na emoční přetížení a prasklé nervy, se doporučuje nosit perlové korálky nebo náramek

Perleťová tinktura má vynikající hemostatický, antibakteriální a protizánětlivý účinek. K jeho získání se 3-4 perly vloží do sklenice studené vody a 12 hodin se louhují. Jeho použitím k výplachu očí se můžete zbavit zánětu spojivek a pravidelné vyplachování úst může pomoci uzdravit bolavé dásně.

ČIŠTĚNÍ A NABÍJENÍ

 

 • Perly čistíme krátce pod proudem tekoucí vody a hned osušíme měkkým bavlněným hadříkem
 • Perly nabíjíme na křišťálu na nepřímém slunečním, nebo na měsíčním světle

Perly mají porézní vrstvu náchylnou na mechanické poškození a také snadno ztrácí lesk. Ideální je po každém použití perly lehce otřít jemným hadříkem. Chraňte perly před stykem s čistícími přípravky, kosmetickými přípravky a parfémy. Parfém použijte před nasazením šperků. Existují speciální čisticí roztoky na perly, ale vystačíte si také s vlažnou vodou s kapkou šamponu.

Perlové šperky čistěte pouhým přikládáním houbičky nebo jemného hadříku, které jste namočili v mýdlové vodě. Po umytí nechte perly uschnout na vodorovné podložce. Perlové náhrdelníky a náramky by se neměli zavěšovat, aby se nevytahalo hedvábné vlákno, na kterém jsou perly navlečeny.

Ztráta lesku perel může být způsobena stykem s kyselým prostředím, chemikáliemi nebo ztrátou vláhy. Prozradíme vám jednoduchý trik na to, jak obnovit lesk perel. Nejdříve perly opláchněte čistou vodou a jemně vysušte nebo nechte volně uschnout. Každou jednotlivou perlu potřete malým množstvím přírodního oleje. Po minutě opatrně vysušte zbytky oleje papírovým ubrouske

TALISMAN: Perly patří mezi kameny, které si na svého nositele zvyknou.

Aby kámen používaný jako talisman nebo amulet fungoval výhradně pro svého majitele a neublížil mu, měl by být nošen v souladu s následujícími pravidly:

 1. Přijměte perly jako dárek od neznámých lidí je přísně zakázáno, protože to může vést k neštěstí.
 2. Šperky darované milovanou osobou, přinese novému majiteli štěstí, pouze pokud je spárovaný (například sada skládající se z náušnic a náramku) a úmysly dárce jsou laskavé a upřímné. V opačném případě bude perlová energie negativní.
 3. Talismany, dlouho používané, by neměly být redistribuovány ani zděděny, protože perly, které si zachovaly energii předchozího majitele, nepřijímají vždy nového majitele. V takovém případě se může ztratit nebo prasknout.
 4. Často používaný perlový talisman potřebuje pravidelné dobíjení: za tímto účelem se umístí do sklenice čisté vody, vyjme se na ulici a nechá se na místě zaplaveném měsíčním světlem po dobu 15 minu

Perly u nich platí pravidlo - poslední nasaď, první sundej. Nesnáší styk s parfémem, lakem na vlasy a jinou chemií - ztrácí lesk. Nekoupeme se v nich (nesnáší vroucí vodu, slanou vodu).

NALEZIŠTĚ 

 • Perlový kámen, který je úžasným darem živé přírody a není těžen v útrobách Země, ale na dně velkých vodních ploch (oceánů a moří), je lidskou společností používán již několik tisíciletí a je uctíván jako nejneobvyklejší klenot.

Podle záznamů, byla perla známá již před 6 tisíci lety. Gemolog George Frederick Kunz uvedl, že ji objevili u pobřeží Indie rybáři, kteří si všimli, že moře vyplavilo zvláštní věc.
V předchozím století byla cena perel 4krát vyšší než cena zlata. Na počátku 20. století bylo lovení perel, kromě těžby zlata, velice lukrativní příležitostí k snadnému a rychlému obohacení.

HISTORIE A LEGENDY

věděli jste, že perly jsou jediným drahokamem, který pochází ze živého organismu?

 • Mongolští vládci pili odvar z perel, protože věřili, že posílí jejich mužnost.
 • V Indii se perly nosily jako talisman a indičtí válečníci si jimi zdobili své ochranné štíty, aby je ochránily před zraněními.
 • Číňané naopak perlám připisovali léčivé účinky. Z perel vyráběli perlový nápoj, který používali k léčení, a dokonce i jako elixír mládí. Číňané také říkávali, že černé perly symbolizují moudrost a mysleli si, že perly padají z nebe a vytváří je drak. Věřili, že aby člověk ulovil perlu, musí nejdříve zabít draka, který perly drží pevně mezi zuby. 
 • Ve starověké Číně perla, která zdobila klobouk každého šlechtice, zdůrazňovala jeho vysoké postavení.
 • Řekové a Římané věřili, že nošení perel podporuje partnerskou soudržnost i manželskou harmonii a také že ono památné pouto mezi Psyché a Kupidem bylo vykresleno jako šňůra z perel. Římané však považovali perly i za symbol velkého bohatství, moudrosti, půvabu a štěstí. Dámy v perlových náhrdelnících spávaly, aby se jim zdály pěkné sny.
 • O Venuši, římské bohyni smyslnosti, krásy a lásky, se zase tradovalo, že se zrodila z mořské ústřice stejně jako perla. 
 • Krásná Afrodita - Řecká bohyně krásy a lásky se zrodila tak, že vystoupila z mušle. Její krása a elegance jsou jako perly.
 • Japonci zase věřili, že perly vznikly ze slz mýtických bytostí – mořských pan, víl a andělů. Starověcí Egypťané si cenili svých perel natolik, že se spolu s perlami nechávali pohřbít. A Královna Kleopatra? Ta údajně rozpustila perlu z jedné ze svých náušnic ve sklenici s octem a vypila ji. Tím chtěla Markovi Antoniovi dokázat, že umí pohltit bohatství celého národa jediným douškem.
 • Kleopatra a Antonius - Jednoho dne uzavřeli sázku, kdo dokáže vystrojit luxusnější slavnost. Kleopatra se na slavnosti objevila v náušnicích zdobených perlami. Antonius neshledal na události nic mimořádného a požádal královnu, aby mu ukázala účet. Kleopatra, aby sklidila jisté vítězství, vyndala perlu z náušnice, rozpustila ji v octu a s poděkováním Antoniovi vzniklý nápoj vypila, čímž dokázala, jak marnivá byla její zábava. Bylo mnoho snah, dokázat pravost této legendy. Při vědeckém experimentu byl Kleopatřin kousek napodoben. Pravá perla, rozdrcená na prášek, se v kyselině octové, během několika minut, rozpustila a "perlový koktejl" bylo možné vypít. Podle některých, královna namočila své perlové náušnice do octa o několik dní dříve, takže se rozpustily rychleji, když je dala do sklenice. Rozhodčí sázky jednoznačně připsal vítězství Kleopatře. Zbývající perla byla rozříznuta na polovinu, a protože byla tak obrovská, byl z ni vyroben další pár náušnic. Náušnice pak byly nabídnuty Venuši, bohyni lásky. 
 • Koluje pověst, že Kleopatra vyňala perlu z jedné ze svých náušnic a vhodila ji do vína (či vinného octa – záleží na zdroji), které vypila. Chtěla tak prý ukázat Marcu Antoniovi, že může bohatství celého národa pohltit jediným douškem.
 • Alexandr Veliký, který se stal vlastníkem nesčetných pokladů získaných v důsledku jeho tažení na východ, zahájil perlovou horečku, která trvala dvě století a učinila perly mezi tehdejší šlechtou mimořádně populární.
 • Perla La Peregrina - Jedním z nejznámějších perlových klenotů je náhrdelník La Peregrina, který věnoval král Filip II. Španělský své manželce Marii Tudorovně jako dar k jejich svatbě. Poprvé byl zobrazen na malbě z roku 1554. O perle z náhrdelníku je známo to, že pochází z Jižní Ameriky. Podle legendy ji objevil jeden z otroků na pobřeží Panamy a výměnou za ni opět získal svou svobodu. Jisté je, že od 16. století se stala klenotem španělské královské pokladnice. Objevila se na nádvoří Versailles v 17. století, kde zdobila klobouk španělského krále na svatbě jeho dcery.
 • Princ Svyatoslav, jak kronikáři dosvědčují, nosil na jednom uchu perlovou náušnici. Plášť Ivana Hrozného, ​​vyšívaný perlami, ohromoval zahraniční velvyslance svou krásou a bohatstvím.
 • Na památku zázračného nápoje se hostům moderního japonského hotelu Otani nabízí ochutnat koktejl Pearl: spolu se sklenkou vína obdrží perlu ležící na okvětním lístku růže.
 1. Stejně jako jiné drahé kameny mají i barvy perel svůj skrytý význam. Modré perly značí, že jejich nositelka najde lásku, černé a zlaté perly odkazují na bohatství a prosperitu, růžové na úspěch, slávu a přízeň Štěstěny, hnědé na praktičnost, mužnost, spolehlivost a harmonii. Bílé perly symbolizují nevinnost, půvab, čistotu a nový začátek.
 2. Už od středověku se perly považují za posvátné křesťanské předměty, protože asociují právě náboženskou čistotu. První věřící měli dokonce za to, že Svatý grál pokrývají perly z čisté vody.
 3. Pravé přírodní perly se po tisíce let nacházely v Perském zálivu, v Manaarském zálivu (Indický oceán) a v Rudém moři. Kultivovanými perlami proslula Polynésie a Austrálie. Sladkovodní i mořské perly se pěstují především v Japonsku a Číně. Sladkovodní perly se objevují i v řekách ve Skotsku, Irsku, Francii, Rakousku, Německu a USA (Mississippi).
 4. Perla se pokládá za měsíční kámen všech, kdo se narodili v červnu ve znamení Blíženců. Perly se hodí jako dárek k 3. a 13. výročí.
 5. Nejstarší písemná zmínka o perlách pochází z čínských pramenů z roku 2206 př. n. l. Číňané se rovněž jako první pokoušeli perly pěstovat, významný úspěch však v kultivaci perel zaznamenali až na počátku 20. století Japonci.
 6. V roce 1917 vyměnil Pierre Cartier dvojitou šňůru přírodních perel za panské sídlo na 5. Avenue v New Yorku.
 7. Jestli kupujete nebo máte doma pravé perly, poznáte jednoduchým trikem. Přejeďte perlami po zubech – pokud ucítíte nerovnosti a hrbolky, jsou pravé, pokud budou zcela hladké, vlastníte falzifikát.
 8. V květnu 1934 došlo u pobřeží ostrova Palawan (Filipíny) k tragédii: mladý rybář perel zemřel a stal se zajatcem obří tridacny (měkkýš), která mu štípla ruku. Tělo potápěče bylo vyneseno z moře a byly otevřeny klapky skořápky - viník jeho smrti. Uvnitř byla obrovská perla o průměru 23,8 cm a hmotnosti 6 kg 370 g. Místní mullah, který v jejím složitém tvaru viděl podobnost s hlavou muže v turbanu, mu dal jméno „Pearl of Allah“ . Hodnota pokladu (tato perla je považována za druhou největší na světě) - i přes absenci perleťového lesku - je 40 milionů dolarů. Jeho úložiště je podle neověřených údajů v New Yorku.
 9. V roce 2010 měl na stejných místech jeden z místních rybářů štěstí, že chytil obří lasturu, uvnitř které se vytvořila perla o hmotnosti 34 kg. Jeho majitel, který byl pozoruhodný svou nenáročností, jej držel ve svém domě jako talisman. Nález se stal známým až po požáru v domě úspěšného rybáře. Náklady na jedinečnou perlu - podle předběžných výpočtů - činí 100 milionů dolarů.  
 10. Zářivě oranžové melo perly o rozměrech 23x18 mm vydražila Christie v roce 1999 za 488 tisíc dolarů.

PRAVOST PERLY

 • od pravých kultivovaných perel se světlo odráží duhovitě, kdežto od falešných sklovitě, a povrchu pravých perel můžete vidět malé nedokonalosti, nerovný povrch, měnící se lesk
 • obecně známou metodou je i "kousnutí do perly", opravdu to funguje, patrně se zkusíme zakousnout do perly, a když se vjem podobá tomu, jako kdybychom kousali do písku, pak je perla pravá. Pokud je však na skus hladká, podobající se umělé hmotě, pak bohužel nekoušeme do pravé perly
 • u kultivované perly je cítit zrnitá struktura, zatímco falešné perly jemně a hladce klouzají

VZNIK PERKY

Perla je malý lesklý kulovitý předmět vzniklý uvnitř perlotvorky, mořské ústřice nebo perlorodky. Stejně jako perlorodky jsou i perly tvořeny vrstvami uhličitanu vápenatého. Ideální perly jsou dokonale kulaté a hladké, většina přírodních perel však vzniká v různých nepravidelných tvarech a barvách (barokní perly). Perly jsou ceněné především ve šperkovnictví.

Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla. Přírodní perly jsou velmi vzácné a více či méně žádané v závislosti na množství, kvalitě a tvaru perleťové hmoty.

Většina v současnosti prodávaných perel pochází z chovů. Tyto perly vznikají podobně jako perly přírodní s tím rozdílem, že cizí tělísko je do schránky zavedeno úmyslně. Doba růstu perly se pohybuje od jednoho roku do několika let. K hlavním oblastem chovu perel patří Čína, Japonsko, Tahiti a Vietnam.

Lze rozlišit několik základních druhů perel:

 • Perly Akoya pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mívají velikost 5 až 9 mm a jejich barva může mít rozličné zbarvení: krémové, růžové, stříbřité nebo zelené. V teplejších vodách při pobřeží Číny mohou perly růst až dvakrát rychleji než v chladnějších japonských vodách.
 • Tahitské perly jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné i proto, že těchto ústřic v chovech přežívá jen malá část. Jednotlivé perly se od sebe navzájem značně odlišují, takže např. pro sestavení náhrdelníku je jich potřeba roztřídit stovky.
 • Perly z jižního Pacifiku se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a dalších sousedních zemích. Obvykle měří 1 až 2 cm v průměru, a proto se prodávají za vysoké ceny. Jejich zbarvení bývá bílé, žluté, žlutooranžové nebo modravé; navíc mohou mít růžový, zelený nebo modrý nádech. Přezdívané "Královny mezi perlami" či "Perly královen" ze severních vod Austrálie, Filipín a Indonésie.
 • Perly Mabe mají tvar polokoule, což je způsobeno tím, že vznikají usazené uvnitř ústřic na stěnách jejich schránek. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA a kvůli svému tvaru se používají především pro výrobu prstenů a náušnic, k nimž jsou upevňovány plochou stranou.

 • Kasumiga - Díky člověku pocházejí z jezera Kasumiga Ura severovýchodně od Tokia. Mušle, v nichž vznikají, jsou křížencem japonských a čínských sladkovodních perlorodek. Hrají jemně růžovou až po tmavě bramboříkovou růžovou barvou.
 • Keshi - Hříčky přírody bez jader, vznikají náhodně. Proto mají velmi nepravidelné tvary, na výběr je široká paleta barev od stříbřité bílé až po tmavě antracitovou šeď.

 • Čína - Sladkovodní bezjaderné perly se pěstují v přítocích a kanálech vybudovaných na řece Jang-c´ťiang.´ Tvary oválné, kulaté i barokní, široká škála barev od bílé přes oranžovou až po růžovofialovou.

Sladkovodní perly jsou produkovány mj. perlorodkou říční. V chovu se používají cizí tělíska menší než v mořských farmách. Sladkovodní perly jsou levnější než mořské, mj. proto, že v jedné perlorodce může růst až 20 perel současně.

Podobně jako lidé perly podléhají stárnutí. Zhruba po 100 - 150 letech, když se naplní jejich čas, umírají.

Zobrazit více
O řazení
Filtrování
dle parametrů
Energetické kameny
tř. Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká Republika
IČO: 40393488
DIČ: CZ6061060247
Filtrovat produkty
CenaStavVýrobcePouze sklademVypíše pouze produkty skladem