Jak číst magické poselství Mandal?

JAK ČÍST MAGICKÁ POSELSTVÍ MANDAL?

Pokud se nějakým způsobem zajímáte o mandaly, ať už je sami malujete, vykreslujete, nebo se jen rádi obklopujete obrazy s vyobrazením mandal, zřejmě jste si už někdy kladli otázku, co z toho krásného symetrického vyobrazení vlastně vyčíst?

mandala omalovánky

MANDALY PLNÉ OBSAHU

Na to, jak „správně přečíst“ poselství, které vám daná mandala zprostředkovává, asi nelze poskytnout žádný univerzální návod. Zvláště v případě, kdy jste si vytvořili svou osobní mandalu.

V té je totiž obsažen otisk vašeho rozpoložení, emocí a celkového naladění. V symbolech a barvách zakódované vzkazy tak nejlépe pochopíte jen vy sami, protože pro vás je poselství mandaly přímo určeno. V takovém případě je dobré nad hotovou mandalou tiše posedět, urovnat myšlenky a nechat mandalu na sebe pár minut působit a pouze vnímat její energii.

barvy v mandale

Přesto, že poselsví mandal je individuální, existují určitá vodítka či záchytné body, které vám mohou v začátcích vašeho rozjímání nad hotovou mandalou pomoci. Mandala je vždy plná obsahu. Tak, jako má specifický smysl a význam každá buddhistická a hinduistická mandala plná protnutých kružnic, čtverců i jiných náboženských či zvířecích tvarů, je i ta naše osobní mandala plná vzkazů a poselství.

Svůj význam v mandale mají nejen tvary, ale rovněž i použité barvy přináší určitá sdělení.

Co tedy vyčteme z tvarů a barev mandaly?

GEOMETRICKÉ TVARY A JINÉ FORMY

mandala k vymalování

Většina mandal má zpravidla základní tvar kruhu, ale nemusí to být pravidlem. V každém obrazci se mohou objevovat i jiné geometrické tvary, jako například trojúhelník, obdélník (čtverec) nebo třeba srdce, hvězda či květina. A jaký se jim přikládá obecný význam?

Kruh, kolo – je středem všeho. Představuje vnitřní energii, dynamiku, nekonečný vesmír, harmonii, soustředění a také naše nitro (duši).

Trojúhelník – je symbolem vyšší harmonie, vitality, transformace. Často figuruje jako základ pro náboženské a spirituální stavby (pyramidy).

Trojúhelník obrácený vzhůru nohama (stojí na špici) – mužnost, kreativita.

barevná mandala

 • Hvězda – je symbolem duchovnosti a svobody.
 • Srdce – symbolizuje lásku, štěstí, jednotu a také sluneční teplo.
 • Oko – Boží oko, JÁ.
 • Květina – krása, duše, přechod.
 • Kříž – spojitost nebe a země, života a smrti.
 • Duha –  propojení mezi lidmi a božstvem.

VÝZNAM BAREV MANDALY

Podobně, jako obecně v životě přisuzujeme různým barvám různé významy (červená pro vášeň, modrá pro uklidnění, zelená pro harmonii, bílá jako symbol čistoty apod.), hrají barvy neopominutelnou roli i ve vyobrazené mandale. Jejich významy čteme podobně, jako je notoricky známe právě z běžného života.

abstraktní mandaly

 • Bílá –  čistota, světlo a prázdnota
 • Černá a šedá – obnovení, neporazitelnost, opuštění, smrt, tajemství
 • Červená –  vášeň, láska, síla, touha po životě, zlost, instinktivnost
 • Modrá –  relaxace, klid, mír, nuda, prázdnota, paralýza
 • Žlutá – veselost, osvícení, rozvíjení, moudrost, závist, strach, přehnaná důvěra
 • Zelená – růst, naděje, příroda, ambice, síla, nepoctivost
 • Fialová –  kouzlo, duchovnost, inspirace, melancholie, pokání, zřeknutí se, utrpení

Všechny vyjmenované charakteristiky jsou obecné a jak už jsme zmínili, při malování osobní mandaly je potřeba zapojit kus naší intuice a naladění se na energii mandaly, abychom jejímu poselství skrytému mezi barvami a tvary dobře porozuměli.

SÁM SOBĚ PSYCHOLOGEM

Kniha - Mandaly pro lepší život

Kniha- Mandaly pro lepší život

Pokud si chcete sami vyzkoušet vymalování mandaly a následně sám sebe „okoučovat“ a rozebrat, mohla by vám přijít vhod například kniha Mandaly pro lepší život od českých autorů, kteří se již mnoho let věnují osobnostnímu rozvoji.

Dávno před tím, než se celosvětovým hitem staly mandalové omalovánky pro dospělé, vytvořili autoři tyto speciální mandaly, uvedené v knize, které také používají pro své klienty při rozvojových trénincích.

V knize je  pro vás připraveno 44 mandal k vymalování, které jsou zaměřeny na různé emoce a vlastnosti, které vám mohou žít naplněný život v harmonii.

Takže směle do vymalovávání!

Energetické kameny
tř. Masarykova 145
69801 Veselí nad Moravou
Česká Republika
IČO: 40393488
DIČ: CZ6061060247